CENTRUM FOTOGRAFII – TUCHÓW, UL. KOŚCIUSZKI 1 TEL. 790-46-46-10
E-MAIL: GKUBIT@o2.PL NIP: 993-028-94-42 REGON 121335190
kubit.iportfolio.pl

czwartek, 12 sierpnia 2010

Zdjęcia nieostre i poruszone - Jak sobie radzić


Zdjęcie nieostre                                                                                                                                   Mamy pierwszy aparat i robimy zdjęcia. Zmorą początkujących fotoamatorów są zdjęcia nieostre i poruszone. Nie zawsze łatwo jest odróżnić zdjęcia nieostre od poruszonego. Efekt jest podobny - wszystko mniej lub więcej rozmyte na zdjęciu ale pozbycie się tego rozmycia w następnych zdjęciach wymaga poprawnej diagnozy celem rozstrzygnięcia
  • Czy zdjęcie jest poruszone
  • Czy zdjęcie jest nieostre
W najgorszym przypadku możemy mieć zdjęcie i nieostre i poruszone. Ale rozpatrzymy te prostsze przypadki.
Dlaczego mamy zdjęcie nieostre?
Błędne ustawienie ostrości przez fotografa, jeżeli aparat ma możliwość ustawiania ręcznego i zostało ono wykorzystane dla zrobienia zdjęcia.
Błąd w zadziałaniu automatycznego ustawiania ostrości - autofokusa. Przyczyna 1. jest jasna i nie wymaga komentarzy.
Złe zadziałanie autofokusa może mieć różne przyczyny:
  1. Robimy zdjęcie przy bardzo słabym oświetleniu. Mechanizm autofokusa nie zadziałał.
  2. Ostrość została ustawiona na element inny, niż główny obiekt naszego zainteresowania.
  3. Fotografujemy prostym kompaktem jezioro z łódka na środku. Główne krawędzie rozdzielające obszary jasne i ciemne są poziome a proste kompakty ustawiają ostrość wykorzystując różnice jasności wzdłuż kierunków pionowych.
Coraz to nowsze rozwiązania technologiczne i programowe w aparatach cyfrowych sprawiają, że zdjęcia nieostre z "winy" aparatu" zdarzają się coraz rzadziej. Za zdjęcia nieostre wykonane w trybie "MANUALNYM" czyli ręcznym nastawiania ostrości odpowiada fotograf.
Zdjęcia poruszone                                                                                                                                        Za zdjęcie poruszone uważa się zdjęcie wykonane z tak długim czasem otwarcia migawki, że w trakcie naświetlania matrycy (filmu w aparacie analogowym) aparat trzymany w ręce zdążył przyjąć kilka położeń w wyniku drgań rąk. Zależnie od wieku fotografa i jego doświadczenia w trzymaniu aparatu, czasy zapewniające nieporuszone zdjęcie, to czasy krótsze niż 1/30 s. Czas ten zależy od długości ogniskowej obiektywu ustawionej dla danego zdjęcia. Przyjmuje się, że powinien on być krótszy niż odwrotność długości ogniskowej (równoważnej dla formatu 35mm) wyrażona w sekundach.
Czas ten może być nieco dłuższy, jeżeli aparat posiada stabilizację drgań optyczną lub realizowaną poprzez przesuwania matrycy zsynchronizowane z drganiami aparatu. Producenci aparatów podają, że stabilizacja drgań pozwala wydłużyć ten czas o 2 a nawet 3 stopnie. Jeden stopień to DWUKROTNA zmiana czasu otwarcia migawki. A więc ze stabilizacją drgań możemy
  • Zamiast 1/50 s ustawić 1/25 s
  • Zamiast 1/200 s ustawić 1/100 s
  • itd.
Trzeba mieć świadomość, że jeżeli zrobiliśmy nieostre lub poruszone zdjęcie, będzie to ciężko poprawić, w zasadzie najczęściej okazuje się to po prostu niemożliwe. Oczywiście programy graficzne mają opcję korekcji ostrości ale pamiętajmy wszelkie "wyostrzanie" zdjęć w komputerze, to tak naprawdę jedynie zwiększanie kontrastu a nie ostrości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz