CENTRUM FOTOGRAFII – TUCHÓW, UL. KOŚCIUSZKI 1 TEL. 790-46-46-10
E-MAIL: GKUBIT@o2.PL NIP: 993-028-94-42 REGON 121335190
kubit.iportfolio.pl

poniedziałek, 29 listopada 2010

Fotografowanie dzieci...

Fotografowanie dzieci jest kolejną kategorią uwieczniania postaci za pomocą zdjęć. (...) Dzieci są szczególną grupą modeli, a wykonanie ich fotografii wymaga zastosowania odpowiednich technik i przygotowania. Fotograf podejmujący się tego zadania powinien wykazać się cierpliwością, poczuciem humoru oraz umiejętnością przyciągania uwagi dziecka. Przydaje się to zwłaszcza podczas portretowania dzieci w młodszym wieku. Doskonale w takich sytuacjach sprawdzają się aparaty umożlwiające zmianę ogniskowej. Pozwalają one na fotografowanie bez konieczności zbliżania się do modela - gdy chcemy wypełnić kadr samą twarzą modela (stosujemy wówczas największy dostępny w aparacie zoom optyczny) i odsuwania się od niego, gdy zechcemy umieścić w kadrze całą jego sylwetkę (stosujemy mniejszy niż największy dostępny w aparacie zoom optyczny).

Tworząc portret dziecka należy tak ustawić aparat, aby jego obiektyw znalazł się na wysokości oczu dziecka. Należy zatem przyklęknąć lub posadzić dziecko na podwyższeniu. Podczas fotografowania dzieci zwykle trzeba działać szybko, gdyż rzadko pozostają one nieruchome, zwłaszcza gdy pochłonięte są zabawą. Ruch to jest to, co w pełni oddaje spontaniczność i energię dziecka na fotografii. Fotografując dzieci w ruchu, można uzyskać dwa efekty: zamrożenie ruchu lub obraz częściowo poruszony. Aby zamrozić ruch i nie spowodować poruszenia - co jest bardziej wskazane podczas portretowania (chyba, że chcesz uzyskać specjalny efekt), należy zastosować krótki czas otwarcia migawki oraz wysoką czułość, natomiast aby uzyskać efekt poruszenia - długi czas otwarcia migawki.

Niebagatelne znaczenie dla uzyskania jak najlepszej ostrości zdjęć szybko poruszających się dzieci ma ustawienie mniejszego otworu przysłony aparatu (większej wartości f). Pozwala to zniwelować ewentualną pomyłkę podczas nastawiania ostrości. Fotografując dzieci podczas zabawy - niezlaeżnie od tego, czy jest to grupa, czy jedna postać - należy stosować jak największą możliwą długość ogniskowej aparatu. Pozwoli to wykonywać zdjęcia z większej odległości, co po pierwsze - umożliwi fotografowanie z jednego miejsca, i to zarówno wybranego dziecka, jak i całej bawiącej się grupy tak, aby postacie w kadrze nie były bardzo małe, a po drugie - pozostawi swobodę modelom w poruszaniu się. Ważny jest wybór punktu widzenia. Fotografując bawiące się dzieci z góry czy też z dołu ( w drugim przypadku tak, aby aparat znajdował się na wysokości ich oczu) można uzyskać całkiem odmienny efekt.

Źródło: Fotografia cyfrowa, Autor: Anna Owczarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz