CENTRUM FOTOGRAFII – TUCHÓW, UL. KOŚCIUSZKI 1 TEL. 790-46-46-10
E-MAIL: GKUBIT@o2.PL NIP: 993-028-94-42 REGON 121335190
kubit.iportfolio.pl

piątek, 11 lutego 2011

World Press Photo 2011 - wyniki

Dziś, czyli 11 lutego poznaliśmy wyniki 54. edycji konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Zaszczytny tytuł "Zdjęcie roku" trafił do Jodi Bieber z RPA, która została uhonorowana za fotografię przedstawiającą okrutnie okaleczoną osiemnastoletnią dziewczynę z Oruzgan - prowincji Afganistanu.

Główną nagrodę zdobyła Jodi Bieber z Republiki Południowej Afryki. Jej praca przedstawia Bibi Aisha - osiemnastoletnią dziewczynę z Oruzgan - prowincji Afganistanu, której mąż obciął uszy i nos. Fotografia została również uhonorowana pierwszą nagrodą w kategorii "Portret". Zdjęcie zostało zrobione dla magazynu Time i znalazło się na jego okładce 1 sierpnia. Jodi Biber otrzyma nagrodę w trakcie ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 7 maja 2011 w Amsterdamie. Laureatka dostanie ponadto 10 000 euro i cyfrową lustrzankę Canona z zestawem obiektywów. W gronie nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Filip Ćwik, z agencji Napo Images zdobył trzecią nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" za reportaż poświęcony żałobie narodowej. Nie mogło także zabraknąć Gudzowatego, który sobie tylko znanymi sposobami wygrywa wiele różnych konkursów fotografii prasowej. Tym razem do Tomasza Gudzowatego trafiła druga nagroda w kategorii "Sport (reportaż)". Utworzony w 1955 roku konkurs jest uznawany za jeden z najważniejszych w dziedzinie fotografii prasowej. Nagrody konkursowe są pożądane przez fotografów na całym świecie.
W tym roku została zgłoszona rekordowa liczba zdjęć - 108 059. Fotografowie reprezentowali 125 różnych krajów.Wystawa z nagrodzonymi pracami zostanie otwarta 22 kwietnia 2011 w Amsterdamie. Ekspozycja pozostanie tam do 19 czerwca, a następnie powędruje do 100 miast w czterdziestu różnych krajach świata. Z pewnością na liście tej znajdzie się również Polska.
GALERIA zwycięskich zdjęć: http://www.fotopolis.pl/index.php?g=423

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz