CENTRUM FOTOGRAFII – TUCHÓW, UL. KOŚCIUSZKI 1 TEL. 790-46-46-10
E-MAIL: GKUBIT@o2.PL NIP: 993-028-94-42 REGON 121335190
kubit.iportfolio.pl

wtorek, 2 października 2012

Zdjęcie z kolczykiem...

Wiele osób dziwi się, gdy delikatnie sugeruję zdjąć kolczyk do zdjęcia. Są też tacy, którzy sami ściągają kolczyk. Niektórzy się dziwią, inni nie. Uważam jednak, że lepiej "dmuchać na zimne" i dla świętego spokoju ściągnąć kolczyk zwłaszcza, jeżeli jest większych rozmiarów. Przy zdjęciu z kolczykiem, zachodzi obawa, że urzędnik, który ma gorszy dzień, nie przyjmie nam zdjęcia. Jak zwykle kulawe polskie prawo, nie precyzuje dokładnie jak duży kolczyk można mieć, więc jest to dowolna interpretacja urzędnika. Na poparcie mojej tezy, publikę tekst, który znalazłem w sieci na ten temat:

„Urzędnik odrzucił zdjęcie z kolczykiem. Niesłusznie
Robisz sobie zdjęcie do dowodu osobistego? Jeśli nosisz kolczyki, niektórzy urzędnicy mogą z zasady odrzucić taką fotografię.
– Od pewnego czasu robię zdjęcia do dokumentów. Ostatnio jedna z moich klientek powiedziała, że urząd nie przyjął fotografii, bo była na niej z kolczykiem – mówi Jacek Orzeł, właściciel studia fotograficznego. – Zadzwoniłem do urzędu. Powiedzieli, że osoba na zdjęciu nie powinna mieć kolczyka, ale nie potrafili wskazać podstawy prawnej.

Na fotografii, o której mowa, kobieta ma niewielki kolczyk, zwisający pod płatkiem ucha. Kwestię zdjęć do dowodów reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 6 lutego 2009 r. Nie zakazuje kolczyków. Mówi tylko, że lewe ucho ma być widoczne.

– Interpretujemy to tak, że nie powinno być żadnych ozdób – mówi Alicja Zając, kierownik referatu dowodów osobistych w Urzędzie Miasta. – Nikt nie odrzuca takich zdjęć dla samego siebie. Chodzi o interesanta, który może mieć problemy przy przekraczaniu granicy, jeżeli trafi na celnika, któremu takie zdjęcie się nie spodoba.
Odrzucone zdjęcie z kolczykiem pokazaliśmy jej przełożonemu. Był innego zdania. – Ja bym to zdjęcie przyjął. W związku z sytuacją, jaka miała miejsce, zapraszamy tę panią do nas – stwierdził Lesław Mazur, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych.

Potwierdził, że zwisające kolczyki, które nie zasłaniają ucha, czy niewielkie wkręty, nie dyskwalifikują zdjęć. – Uczulę na to swoich pracowników – zapowiedział.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz